Floating

Floating

Jedním z největších objevů zaměřených na relaxaci těla je bezesporu floating, který je založen na principu beztížného plavání a simulaci dokonalého prostředí Mrtvého moře. Objevitelem floatingu je americký vědec a spisovatel dr. John Lilly, který dal již v roce 1954 postavit první floating tank.

Co je floating?

Tato neobvyklá metoda relaxace nabízí velmi rychlé uvolnění těla i ducha. Dosáhneme ho asi hodinovým pobytem ve floating tanku naplněném teplou, hustou a slanou kapalinou, která nadnáší tělo a imituje tak do značné míry stav beztíže. Protože je prostor vany uzavřen a člověk uvnitř je oddělen od veškerých vnějších vjemů, dochází snadno k absolutnímu uvolnění pohybového aparátu, kloubů, svalů, ale i vědomí. Účinek zvyšují vířivé trysky vestavěné do dna vany a po obvodu zařízení, které relaxující ovládá zevnitř.

Obecně se doporučuje zůstat co nejdéle ve stavu ticha a klidu, ve druhé polovině relaxační doby lze procítit masážní účinky vířivých trysek, popřípadě nechat na tělo „stékat“ tóny příjemné relaxační hudby. Lidé, kteří trpí fobií z malého prostoru, by měli před vstupem do flotační vany zkonzultovat svůj problém s odborníkem. Někdy pomůže, když si relaxující nechá víko tanku pootevřené.

Jak působí floating na tělo?

Uvolnění se může příznivě projevit na celkovém zdravotním stavu. Zkušenosti potvrzují, že po flotaci dochází k zlepšení pohybového aparátu, k odeznění bolestí kloubů i k zvýšení jejich pohyblivosti, rychleji se hojí zlomeniny a jiná zranění, díky slanému prostředí se celý organismus pročišťuje a vyplavují se odpadní produkty, které způsobují podráždění, únavu, deprese. Krevní řečiště se rozlišuje, dochází k tzv. vazodilatačnímu efektu – do buněk se dostává víc výživných látek a urychluje se odplavování kyseliny mléčné z těla.

Floating je určen pro lidi trpící dlouhodobou únavou, bolestmi páteře a kloubů, revmatologické nemoci, stavy po operacích páteře a kloubů, lidi trpící kožními nemocemi – lupénka, atopický ekzém, dermatitidy, dále pro deprese a neurozy.

Jak působí floating na psychiku?

V průběhu relaxace v tanku dochází k tvorbě endorfinů v mozku a k navození příjemného pocitu euforie. Protože může tento pocit přetrvávat, člověk se začne dobře vyrovnávat s různými stresovými situacemi, stává se vyrovnanějším a přátelštějším, dobře spí, zlepšuje se jeho paměť i výkonnost a snižuje se pravděpodobnost onemocnění.

To ale není všechno. Flotace navozuje produkci mozkových vln alfa a umožňuje dokonce vyladit mozek na vlny theta. To je stav, do něhož se člověk dostává jen díky dlouhodobému cvičení určitých meditačních technik. Dochází rovněž k synchronizaci obou mozkových hemisfér. To vede mimo jiné k vytvoření optimální rovnováhy těla a mysli, což má za následek nejen řadu pozitivních změn v oblasti psychiky, ale i úpravu řady funkcí fyzického těla. Normalizuje se krevní tlak, zlepšuje se srdeční činnost, funkce dýchacího ústrojí, stabilizuje se nervový systém aj.

Při pobytu ve floatační vaně člověk zapomíná na vnější svět a je schopen plně se soustředit na to, co probíhá uvnitř jeho těla i mysli. Někteří relaxující přirovnávají pobyt ve floating tanku k působení drogy, neboť mimo vše, co již bylo řečeno, bývá rovněž přítomen pocit ničím nerušeného bezdůvodného štěstí.

Příznivých a zajímavých účinků na lidský organismus je mnohem více, než zde můžeme postihnout. Floating je bezesporu prostředkem, který umožňuje navrátit se k léčivým silám přírody a znovu procítit, jaké to bylo, když jsme se ještě nacházeli v bezpečném prostředí matčina lůna těsně před narozením. Na závěr je třeba jen dodat, že floating již není ani u nás nedostupný a my věříme, že se brzy stane samozřejmou součástí dobrých fitcentr nebo středisek přírodní medicíny.

Postup při floataci

Po rozhodnutí navštívit flotační zařízení je potřeba vytvořit si dostatečný časový prostor na jeho plné využití a tak trochu se i duševně připravit. Je vhodné vstupovat do floatingu několik hodin po jídle, ale ne s pocitem hladu nebo žízně. Připravte se na to, že vstoupíte do jiného světa, kde se problémy neřeší, a proto veškeré starosti a problémy odložte na pozdější dobu. Soustřeďte se jen a jen na příjemnou relaxaci vašeho těla i mysli.

Po ukončení pobytu ve floatingu se pokuste si udržet pozitivní pocity co nejdéle. Opakování zkušenosti je na místě, i když první pobyt ve vaně nesplnil plně vaše očekávání. Problém může být právě ve vašem očekávání, a ne v tom, co se při floatingu stalo nebo nestalo. Nespěchejte, vše má svůj vlastní čas.

Doporučený postup:

  1. Obsluha vás zavede do prostoru floatingu a objasní vám funkce celého zařízení i jednotlivých tlačítek uvnitř tanku.
  2. Důkladně se osprchujete a vstoupíte do floating tanku. Jeho funkce je optimální při zavřeném víku (udržování stabilních teplot vzduchu i roztoku), ale zpočátku je možné při nepříjemném pocitu z uzavřeného prostoru mít víko pootevřené.
  3. Položte se do koupele, zavřete oči, dýchejte uvolněně pomalu a klidně a co nejvíce uvolněte celé tělo, včetně krčních obratlů a šíjového svalstva. Plně využijte tuto příležitost maximální relaxace v nerušeném prostředí.
  4. Použití světla, hudby nebo masážních trysek záleží na pocitech a potřebách každého klienta. Pokud se roztok dostane do očí nebo do úst, stačí je utřít ručníkem nebo i propláchnout čistou vodou.
  5. Konec pobytu ve floatingu je signalizován blikajícím světlem. Pomalu se posaďte, otevřete víko a zůstaňte chvíli stát (m.j. abyste „neodnášeli“ příliš mnoho roztoku s sebou). Důkladně se osprchujte, oblečte a přejeme Vám krásný den!